Babeszjoza u psa – kiedy ją łagodzić, w jaki sposób zapobiegać

Babeszjoza u psa – kiedy ją łagodzić, w jaki sposób zapobiegać

Babeszjoza u pieska – symptomy i dodatkowo przyczyny dolegliwości, w jaki sposób leczyć?

Babeszjoza stanowi nierzadko występującą u psiaków dolegliwością odkleszczową. Skoro więc zdarza nam się kierować naszego psa na spacer do parku bądź lasu, powinniśmy rozumieć w jaki sposób zdiagnozować jej przejawy. Wcześnie zdiagnozowana babeszjoza jest rzeczywista do szczegółowego wyleczenia. Niestety nie leczona może doprowadzić jednakże do śmierci stworzenia.

Przyczyny i także wskaźniki dolegliwości

Babeszjoza szkodzi psom w jakimkolwiek wieku, jednak niesłychanie skłonne są psiaki młode, które mają poniżej 8-go miesiąca istnienia. Podniesione niebezpieczeństwo zainfekowania się obowiązuje zarówno piesków ras: greyhound oraz pitbull. Dolegliwość owa określana jest także piroplazmozą i także zagraża naszym czworonożnym przyjaciołom niestety nie zaledwie podczas lata. Jeżeli temperatura na zewnątrz wykracza 5 stopni Celsjusza, psiak może prawdopodobnie zainfekować się babeszjozą. Najczęściej jednakże do zarażeń dochodzi wiosną oraz wczesną jesienią. Jeśli kleszcz będący nosicielem choroby ukąsi psiaka i dodatkowo przeżyje w nim więcej aniżeli dzień, infekcja pozostaje podana do psiego krwioobiegu, gdzie zaczyna się krzewić. W trakcie trwania tego mechanizmu niejednokrotnie dochodzi do szerokich stanów zapalnych istotnych organów. Wynika to wówczas z walki systemu odpornościowego z pierwotniakiem powodującym babeszjozę, plus z straty czerwonych krwinek. Główne znaki przypadłości pojawić się mogą zaledwie po blisko 20-stu dniach. Są nimi: osowiałość, apatia, brak apetytu, zmiana barwy moczu z żółtego na czerwony. Dodatkowymi symptomami nie leczonej choroby potrafią być takie kłopoty jak: powiększenie śledziony, gorączka, żółtaczka, bladość błon śluzowych. Jeżeli jednocześnie dojdzie do utrudnień, możemy mieć do czynienia z: schorzeniami oddychania, zakłóceniami neurologicznymi, zapaleniem trzustki, nieskutecznością nerek, obrzękiem kończyn, natomiast definitywnie, niestety ze śmiercią psa.
najlepsze legowiska dla psów sprawdź

Ocena

Najlepiej odnaleźć babeszjozę poprzez dokonanie badania krwi. Jeśli w rozmazie krwii odnajdują się pasożyty odpowiadające za chorobę, możemy posiadać pewność co do zbadania. W niektórych przypadkach szkodniki umieją nie być od razu zauważalne i także wskazane jest uzyskanie pokaźniejszej ilości próbek krwi i zastosowanie specjalnych badań.

Babeszjoza u psa: jak leczyć?

Niestety leczenie babeszjozy nie staje się takie oczywiste. Niestety nie funkcjonuje bowiem jeden preparat, który z łatwością rozgromił ową wadę. Leczenie babeszjozy składa się z podawania antybiotyków, medykamentów przeciwko pierwotniakom, oraz sterydów. Zdarza się jeszcze, iż w rezultacie utraty czerwonych krwinek niezbędna jest transfuzja krwi. Leczenie trwa od kilku dni do nawet paru tygodni. Najwspanialsze przewidywania są wówczas, kiedy choroba pozostanie zdiagnozowana jeszcze nim zajdzie do głębokiego niedoboru czerwonych krwinek.