Kleszcze u psów, jakie preparaty na kleszcze zastosować.

Kleszcze u psów, jakie preparaty na kleszcze zastosować.

Okres wiosenno-letni to czas nasilonej aktywności kleszczy. Te niewielkie pasożyty mogą spowodować nie tak małe problemy u naszych psów. Choroby odkleszczowe stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia czworonogów.

Babeszjoza

Jedną z najgroźniejszych chorób odkleszczowych jest piroplazmoza. Wywołuje ją transportowany wraz ze śliną kleszcza pierwotniak – Babesia canis. Po zakażeniu rozmnaża się on w erytrocytach psa, doprowadzając do ich rozrywania. W wyniku tego w organizmie zwierzęcia powstaje wiele symptomów takich jak żółtaczka, niewydolność krążeniowo-oddechowa, gorączka oraz biegunka. Często można zauważyć także krwiomocz. Leczenie powinno się rozpocząć natychmiast po rozpoznaniu – choroba w krótkim czasie może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Najlepszą możliwością zapobiegania tej dolegliwości jest ochrona zwierzęcia przed kleszczami – jak zatem to najlepiej zrobić?

Jak dobrać skuteczny preparat na kleszcze dla psa?

Na rynku dostępnych jest dużo rozmaitych specyfików, które mają za zadanie ochronić naszego pupila przed kleszczami. Jedną z najbardziej powszechnych możliwości jest obroża na kleszcze. Nakłada się ją dodatkowo, oprócz zwykłej obroży. Jest ona nasycona różnymi specyfikami, które są stopniowo uwalniane i mają za zadanie powstrzymywać pasożyty od skóry psa. Obroża na kleszcze to kapitalne rozwiązanie dla psów ras małych i miniaturowych – obroża chroni przed kleszczami całą powierzchnię skóry. U psów ras dużych i olbrzymich części ciała najbardziej oddalone od szyi, takie jak np. ogon mogą pozostawać bez ochrony, dlatego u takich psów warto użyć także inne środki ochrony przeciwkleszczowej, takie jak tabletki czy krople.
Następną metodą ochrony naszych pupili przed kleszczami jest podanie im tabletki- niektóre z dostępnych na rynku preparatów poza działaniem na pasożyty jelitowe, wykazuje także działanie przeciwko pasożytom zewnętrznym, takimi jak pchły i kleszcze. Tabletka wykazuje działanie przez kilka tygodni. Nie wszystkie jednak zwierzęta będą chciały zjeść specyfik – można wtedy spróbować podać ją wraz z karmą. jeżeli pies nadal nie będzie chciał skonsumować tabletki to poleca się zastosowanie u niego kropli.
Krople na kleszcze dla psa to preparaty, które wnikają do głębszych warstw skóry i stamtąd są stopniowo uwalniane, dając ochronę przed kleszczami nawet na kilka tygodni. środki te są nakraplane specjalnym dozownikiem na kark psa i pozostawiane do wchłonięcia. Bardzo istotne jest, aby przez pierwsze kilka godzin po nakropleniu specyfiku nie głaskać psa, żeby dać czas na to, żeby preparat się wchłonął. Jednym z środków dostępnych na rynku są krople Frontline, które poza kleszczami chronią także przed innymi ektopasożytami – pchłami i wszołami. Dużym walorem tego preparatu jest to, że może być skutecznie stosowany u szczeniąt oraz ciężarnych suk.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Psy_Akcesoria-na-spacer_Szelki-dla-psa-32926.html szelki dla psa