rasowy pies - karma dla psa

Odżywianie a karma dla psa – na co zwrócić uwagę?

Odżywianie a karma dla psa – na co zwrócić uwagę?

Liczba pokarmów, które powinno się serwować psinie domowemu jest uwarunkowana od jego wieku oraz rasy. Dwukrotnie, lub trzykrotnie w przeciągu dnia należy żywić szczeniaki. Jest to niezbędne ze względu na to, iż młode psy w etapie rozwoju posiadają wyższe zapotrzebowanie na białko i mikroelementy zawarte w pożywieniu. przy czym posiadają niewielkie żołądki. Psy stare wolno karmić jedynie raz dziennie, należy tymczasem zadbać o wartości odżywcze takiego posiłku. Inaczej należy odżywiać psy niezwykle wielkie i wielkich ras. Wymagają one co najmniej dwóch posiłków w ciągu dnia.

Jak żywić czworonoga?

Powodem tak niskiej ilości posiłków, jakie należy podawać psu, jest ich typowy, odziedziczony po przodkach system żywienia. Czworonóg wywodzi się od wilka. Te stworzenia polują w grupach, unicestwiając zwierzęta zdecydowanie większe od nich. Trudnym byłoby osiągnięcie tego przez wyłącznie jednego z nich. Wynikiem współpracy jest duży pokarm, jakim może najeść się cała wataha.

Każde polowanie znamionuje zatem ogromną działkę mięsa dla każdego osobnika. Stanowi ona zapasy dostateczne aż do następnego polowania. Choć termin kolejnej sposobności do posiłku jest nieznaną. Właśnie dlatego wilki zmuszone były na wyrobienie sposobu, jaki pozwala im jeść nieczęsto, a zarazem sowicie.
Psiny posiadają właśnie ten sam mechanizm żywienia. Odruchowo konsumują więc o dużo więcej, aniżeli muszą do pozbycia się odczucia głodu. Dlatego również można oglądać, iż domowe pieski spożywają całą, czy prawie całą miskę karmy na raz. Podświadomie wręcz pochłaniają tyle, ile tylko mogą, żeby przygotować nadmiary. Naturalny psi odruch łowczy powoduje, że te zwierzęta nieraz się przejadają. Należy zatem przystosować sposób odżywiania pieska w taki sposób, żeby zapobiec przekarmienia zwierzęcia i narażenia go na częste przypadłości.

Jak często karmić czworonoga?

Psom domowym rekomenduje się podawać jedzenie jedynie raz dziennie. W pełni spełni to ich zapotrzebowanie na pokarm. Należy jednak postępować inaczej gdy pupilkiem jest pies rasy olbrzymiej. Te zwierzęta wymagają rozłożenia posiłku na przynajmniej dwie porcje. Mają one wielkie organizmy, a zatem zapotrzebowanie na elementy kaloryczne jest wysokie. Takie psy nie posiadają jednak na tyle wielkich żołądków, aby były w stanie pomieścić pomocne im ilości pożywienia.

Jeśli chodzi o najbardziej odpowiednie żywienie piesków olbrzymich, to najwłaściwszym sposobem będzie zapewnianie im żywności suchej. Istotne jest natomiast to, aby kupować specjalną żywność przeznaczoną dla psów tejże rasy. Jest ona wyprodukowana w taki sposób, aby w jak najmniejszej dawce żywności zawarte było możliwie jak najwięcej przydatnych elementów spożywczych. Powoduje to, iż psy ras olbrzymich mogą być żywione sporadycznie, przy czym nie obciążają systemu pokarmowego za dużą ilością pożywienia.