Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, jest lubianym zwierzątkiem domowym. Z uwagi na swoje niewielkie rozmiary może być ciekawą opcją dla tych, dla których nierealne jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie ma wygórowanych wymogów, w kwestii żywienia – jest zwierzakiem żywiącym się roślinami, przede wszystkim sianem. Dietę świnki morskiej można wzbogacać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Musimy zagwarantować zwierzątku ciągły dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej z podłożem i niezbędnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Śwince morskiej możemy zakupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy z pewnością w każdym sklepie z akcesoriami dla zwierząt albo w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, ponieważ świnki morskie nie lubią się wspinać. Dlatego ważna jest wielkość dna klatki. Spód klatki zwykle jest plastikowy, a pręty z metalu. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, można wybrać objętość o większym rozmiarze, szczególnie gdy planujemy trzymać tam kilka zwierząt.Istotnym jest, aby pręty w klatce nie były położone w dużych odległościach, gdyż grozi to zaklinowaniem się świnki morskiej między nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy pokryć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej podłożem klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i dobrze nadają się jako podłoże klatki. Minusem trocin jest pylenie oraz wypadają poza klatkę. Inną możliwością jest granulat, który wykazuje się wysoką chłonnością, ale jest trochę twardszy w stosunku do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym nietrudno zadbać o czystość w klatce, jednak ich minusem jest brak możliwości kopania w ściółce, co świnki morskie uwielbiają.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Żeby uprzyjemnić klatkę naszej świnki morskiej należy ulokować w niej potrzebne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka poczuje się bezpieczna, jako,że będzie mieć prywatną przestrzeń, do której będzie mogła skryć się na odpoczynek lub uspokoić się, kiedy po raz pierwszy przyniesiemy ją do domu.

internetowy sklep zoologiczny